1. Konto na Gmailu
Aby skorzystać z tej możliwości należy posiadać konto na Gmailu (można je bezpłatnie założyć i użytkować) oraz trzeba się zalogować na swoje konto.2. Arkusz kalkulacyjny na Gmailu
Arkusz Kalkulacyjny jest dostępny z poziomu Dokumenty tak jak to pokazano na zrzucie ekranu poniżej.3. Dokumenty - Arkusze
Po wybraniu powyższej opcji ukaże nam się okno z listą dostępnych dokumentów tekstowych:Aby przejść do listy Arkuszy kalkulacyjnych w lewym górnym menu klikamy na ikonkę
Powinno się nam pojawić następujące menu z którego wybieramy opcje Arkusze:
Tym sposobem przeszliśmy do listy arkuszy kalkulacyjnych utworzonych w module Dokumenty oraz listy plików arkuszy dostępnych na naszym Dysku Google.
4. Nowy Arkusz
Aby utworzyć nowy arkusz w prawym dolnym rogu klikamy następujący przycisk:Naszym oczom powinien się ukazać następujący widok nowego arkusza:
Nazwę arkusza możemy zmienić klikając na napisie: "Arkusz kalkulacyjny bez tytułu", wpisujemy nową nazwę i zatwierdzamy klawiszem ENTER.
5. Tworzenie listy biegów
5.1 Dodawanie wpisu
5.1.1 Zwykły tekst
Żeby zmienić coś w komórce Excela należy ją kliknąć 2 razy lewym klawiszem myszy ( 2xLKM ) tak aby pojawiło się edytowalne pole w którym możemy zmieniać tekst.
Tekst możemy również edytować klikając w pole obok funkcji fx
5.1.2 Nagłówek
Jako nagłówek naszego arkusza jest stosowany pierwszy wiersz, który edytujemy tak jak pole ze zwykłym tekstem a następnie możemy wybrać pogrubienie poprzez kliknięcie przycisku B albo klawiszy CTRL + B.5.2 Zmiana rozmiaru kolumn
Szerokość kolumny możemy zmienić klikając między kolumnami oznaczonymi literami. Przykładowo jeśli chcemy zmienić rozmiar kolumny A to klikamy pomiędzy kolumnami A oraz B tak jak to pokazano poniżej:Zależnie od tego jakich zmian dokonamy możemy uzyskać różny efekt. U mnie arkusz po zmianie szerokości kolumn wyglądał następująco:
5.3 Przeniesienie wpisu
Jeśli chcemy przenieść część danych to klikamy lewym klawiszem myszy (LKM) na początkowej komórce a następnie mając wciśnięty lewy klawisz myszy zaznaczamy końcową komórkę. W ten sposób zaznaczymy kilka komórek w rzędzie albo komórki w rzędach i kolumnach.i przechodzimy do wiersza gdzie chcemy przenieść dane. Wybieramy początkową kolumnę i wiersz od którego ma się rozpocząć wstawianie danych, w moim przypadku jest to kolumna B wiersz 4 i wciskamy kombinację klawiszy CTRL + V.
5.4 Automatyczna numeracja
Jeśli chcemy skorzystać z automatycznej numeracji w rzędzie lub kolumnie to powinniśmy uzupełnić dwie następujące po sobie komórki liczbami 1 oraz 2. Na poniższym przykładzie korzystamy z automatycznej numeracji dla kolumny chociaż taka sama zasada obowiązuje dla komórek w wierszu.
Następie klikamy w maleńki kwadracik w prawym dolnym rogu i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy przeciągamy liczby do interesującego nas wiersza, w ten sposób kolumna zostanie uzupełniona następującymi po sobie liczbami (można zacząć od ujemnych liczb jak ktoś chce :-)).
5.5 Dodanie kolumny Strona internetowa
Zapewne chcielibyśmy łatwo wrócić do naszej listy biegów tak więc bardzo przydatna będzie kolumna ze stroną internetową do biegu umożliwiająca nam łatwe przejście do strony internetowej organizatora.
W ostatniej kolumnie z prawej strony wpisujemy nazwę: Strona internetowa.
5.5.1 Automatyczne wstawianie linku
Następnie w oknie przeglądarki internetowej wchodzimy na stronę internetową biegu, zaznaczamy link do strony i kopiujemy (CTRL + C).
Później wracamy do naszego dokumentu i wklejamy (CTRL + V) w wolną komórkę. Link powinien się utworzyć automatycznie.
5.5.2 Wstawianie linku za pomocą opcji
Jeśli link nie utworzy się nam automatycznie albo chcielibyśmy zmienić wyświetlaną nazwę linka to możemy skorzystać z opcji Wstaw Link (CTRL + K) tak jak na poniższym zrzucie ekranu:
Pojawi się dodatkowe okno z opcją Tekst w którym wpisujemy nazwę linka albo zostawiamy adres odnośnika, w oknie Link wpisujemy adres strony internetowej zaczynający się od http:// i klikamy przycisk Zastosuj.
5.5.3 Otwieranie strony internetowej
Aby otworzyć stronę internetową trzeba zaznaczyć komórkę z linkiem, który chcemy otworzyć a następnie kliknąć na przycisk tak jak na poniższym zrzucie ekranu:
5.5.4 Ostateczny rezultat
Końcowa lista z odnośnikami do stron internetowych wygląda następująco:
5.6 Dodanie opłaty startowej
Przydatną informacją na naszej liście biegów może się okazać wysokość opłaty startowej razem z listą płatności.Aby dodać nową kolumnę zaznaczamy kolumnę ze stroną internetową (klikamy w literkę E) i w menu z opcjami wybieramy Wstaw 1 z lewej a następnie jeszcze raz ponawiamy tą czynność żeby powstały 2 puste kolumny.
W jednej kolumnie wpisujemy nagłówek: Opłata startowa, natomiast w drugiej Termin albo Termin płatności. Następnie uzupełniamy kolumny informacjami z regulaminów na stronie biegów.
W ten oto sposób uzyskaliśmy listę biegów z najbliższymi terminami płatności i łatwiej nam będzie pamiętać, kiedy bieganie będzie kosztować nas taniej. :-)
Życzę wszystkim owocnego planowania biegów, kto wcześnie planuje i opłaty w początkowych terminach dokonuje na bieganiu tylko zyskuje i oto chodzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz