piątek, 30 października 2015

Kalendarz biegacza

W tutorialu zostało pokazane w jaki sposób wykorzystać Kalendarz dostępny w poczcie Gmail dla kogoś kto biega lub kto uprawia jakiś sport i uczestniczy w imprezach sportowych.

1. Konto na Gmailu 

Aby skorzystać z tej możliwości należy posiadać konto na Gmailu (można je bezpłatnie założyć i użytkować) oraz trzeba się zalogować na swoje konto.


2. Kalendarz na Gmailu

Dodawanie zdjęć, tworzenie galerii i wszystkie pozostałe możliwości zarządzania zdjęciami są dostępne z poziomu opcji Kalendarz tak jak to pokazano na zrzucie ekranu poniżej.


3. Widok kalendarza


3.1. Dzień

Widok dnia pokazuje cały dzień z rozbiciem na godziny.


3.2. Tydzień

Widok tygodnia pokazuje 7 kolejnych dni z rozbiciem na godziny.

3.3 Miesiąc

Widok miesiąca pokazuje wydarzenia z całego miesiąca z podziałem na dni.


3.4 4 dni

Widok pokazuje 4 kolejne dni z rozbiciem na godziny.


3.5 Plan dnia

Widok pokazuje wydarzenia z wybranego przedziału czasu w formie listy następujących po sobie wydarzeń.


4. Dodawanie imprezy sportowej

4.1 Opcja dodania nowego wydarzenia

Nowe wydarzenie możemy utworzyć na dwa sposoby:

4.1.1 Sposób - na podstawie kliknięcia w wybrany dzień

Aby wejść w nowe wydarzenie należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w wybrany dzień tygodnia, kiedy pojawi się takie okienko jak poniżej trzeba kliknąć w napis Edytuj wydarzenie żeby przejść do szczegółowego formularza dodawania wydarzenia.


4.1.2 Sposób - na podstawie opcji UTWÓRZ

Przycisk UTWÓRZ znajduje się w lewym górnym roku pod nazwą Kalendarz.


 4.2 Formularz dodawania całodniowego wydarzenia

  • Nazwa wydarzenia - nazwę można wpisać w polu z napisem "Wydarzenie bez tytułu"
  • Data wydarzenia - wpisujemy taką samą datę początkową i końcową
  • Cały dzień - zaznaczamy opcję Cały dzień
  • Miejsce wydarzenia - wpisujemy z prawej strony pola Gdzie, możemy podać miejscowość, ulicę albo punkt charakterystyczny jak park, istnieje też możliwość wybrania miejsca z mapy.
  • Rodzaj kalendarza - jeśli mamy kilka kalendarzy możemy wybrać do którego kalendarza dodać wydarzenie.
  • Opis - w opisie wydarzenia warto podać link do imprezy biegowej żeby w łatwy sposób można było przejść do strony organizatora.
  • Kolor dla wydarzenia - możemy wybrać w jakim kolorze będzie się pojawiać nasze wydarzenie, jeśli nic nie zmienimy to wydarzenie  będzie w domyślnym kolorze kalendarza.
  • Pozostałe opcje - pozostawiamy ustawione domyślnie.

Formularz przed uzupełnieniem

 Formularz z danymi biegu

Nowe wydarzenie widoczne w kalendarzu biegów

4.3 Formularz dodawania wydarzenia trwającego kilka godzin

  • Nazwa wydarzenia - nazwę można wpisać w polu z napisem "Wydarzenie bez tytułu"
  • Data wydarzenia - wpisujemy taką samą datę początkową i końcową oraz godzinę i minuty rozpoczęcia i zakończenia spotkania
  • Miejsce wydarzenia - wpisujemy z prawej strony pola Gdzie, możemy podać miejscowość, ulicę albo punkt charakterystyczny jak park, istnieje też możliwość wybrania miejsca z mapy.
  • Rodzaj kalendarza - jeśli mamy kilka kalendarzy możemy wybrać do którego kalendarza dodać wydarzenie.
  • Opis - w opisie wydarzenia warto podać link do imprezy biegowej żeby w łatwy sposób można było przejść do strony organizatora.
  • Kolor dla wydarzenia - możemy wybrać w jakim kolorze będzie się pojawiać nasze wydarzenie, jeśli nic nie zmienimy to wydarzenie  będzie w domyślnym kolorze kalendarza.
  • Pozostałe opcje - pozostawiamy ustawione domyślnie.

Formularz przed uzupełnieniem


 Formularz z danymi biegu


Nowe wydarzenie widoczne w kalendarzu biegów
 

5. Dodawanie treningu

Trening jest to wydarzenie cykliczne, możemy je dodać tak jak w punkcie "4. Dodawanie imprezy sportowej" i na formularzu wydarzenia koniecznie zaznaczamy opcję Powtarzaj. Kalendarz ma ogromne możliwości dodawania wydarzeń cyklicznych czyli powtarzających się co określony czas, postaram się je dokładnie opisać żeby łatwiej było je zrozumieć.

5.1 Formularz powtarzania


5.1.1 Opcja Powtarzanie


  • Codziennie
    Jest to opcja umożliwiająca codzienne powtarzanie wydarzenia albo co określoną liczbę dni np. co 3 dni albo co 10 dni. Po wybraniu tej możliwości pojawia się  dodatkowa opcja Powtarzaj co: liczbę dni od 1 do 30. Jest to bardzo ważne jeśli planujemy wykonywać jakieś ćwiczenia co określoną liczbę dni i ciężko nam zapamiętać co kiedy powinniśmy zrobić.
  • W dni powszednie (od poniedziałku do piątku)
    Wydarzenie jest wykonywane tak jak w opisie od poniedziałku do piątku.
  • W każdy poniedziałek, środę i piątek
    Wydarzenie jest wykonywane w każdy poniedziałek, środę oraz piątek.
  • Każdy wtorek i czwartek
    Wydarzenie jest wykonywane w każdy wtorek oraz czwartek.
  • Co tydzień
    Jest to opcja umożliwiająca powtarzanie wydarzenia raz na tydzień albo raz na kilka tygodni. Dodatkowo mamy opcję Powtarzaj w i do wyboru są pierwsze litery dni tygodnia P-poniedziałek, W-wtorek, Ś-środa, C-czwartek, P-piątek, S-sobota, N-niedziela. Przykładowo chcemy biegać w sobotę w górach raz na 3 tygodnie to wybieramy opcję Co tydzień, Powtarzaj co 3, Powtarzaj w S.
  • Co miesiąc
    Opcja umożliwia powtarzanie wydarzenia raz na miesiąc albo raz na kilka miesięcy. Dodatkowo pojawiają się 2 opcje: Powtarzaj według dzień miesiąca albo dzień tygodnia. Domyślnie jest zaznaczona opcja dzień miesiąca i jest to dzień miesiąca z daty ustawionej w wydarzeniu, jeśli wybraliśmy 13.10. to będzie 13 dzień miesiąca. Opcja dzień tygodnia pobiera dzień tygodnia ustawiony w wydarzeniu jeśli 13.10 to wtorek wydarzenie będzie powtarzane w każdy ostatni wtorek miesiąca.
    Przykładowo planujemy obóz treningowy raz na 5 miesięcy to wybieramy opcję Co miesiąc i Powtarzaj co 5 pozostawiamy domyślny dzień miesiąca.
  • Co rok
    Opcja umożliwia powtarzanie wydarzenia raz do roku albo raz na kilka lat. Wydawałoby się, że jest to opcja niepotrzebna dla biegacza, bo kto planowałby jakieś ćwiczenia raz do roku, :-) ale opcja może być wykorzystana do pamiętania o rocznicy ślubu, urodzin czy imienin. Jeśli chcemy skorzystać z tej opcji do zaplanowania badań lekarskich raz na 2 lata to wybieramy Co rok  i Powtarzaj co 2.

5.1.2 Opcja Powtarzaj co

Opcja jest widoczna po wybraniu jednej z możliwości opisanych powyżej:  
  • Codziennie - 1-30 dni
  • Co tydzień - 1-30 tygodni
  • Co miesiąc - 1-30 miesięcy
  • Co rok - 1-30 lat

5.1.3 Opcja Początek

Jest to data rozpoczęcia wydarzenia. Datę można ustawić z nadrzędnego poziomu formularza (Wydarzenia), na formularzu Powtarzanie pojawia się informacyjnie bez możliwości edycji.

5.1.4 Opcja Koniec

Jest to opcja określająca koniec wydarzenia, w naszym przypadku treningu. Mamy do wyboru 3 możliwości:
  • Nigdy - wydarzenie nigdy się nie kończy.
  • Wystąpienia - możemy wpisać po ilu razach nasz trening się zakończy. Jeśli ustawiliśmy trening raz w tygodniu i wpiszemy 10 to znaczy, że trening zakończy się po 10 tygodniach (czyli ok. 2,5 miesiąca), jeżeli ustawiliśmy trening 2 razy w tygodniu i wpiszemy 10, to trening zakończy się po 5 tygodniach. Powinniśmy sobie ręcznie przeliczyć jak długo chcemy żeby nasz trening był planowany albo możemy skorzystać z następnej opcji.
  • W dniu - opcja pozwala na wybranie daty zakończenia treningu z kalendarza, jest dużo prostsze niż opcja z wystąpieniami. :-)

5.2 Formularz treningu (wydarzenia w kalendarzu)

Pozostałe opcje wydarzenia uzupełniamy tak jak wcześniej wpisując nazwę, miejsce, opis, wybierając datę i godzinę oraz kalendarz w którym mają się pojawić treningi. Przy opcji Powtarzanie pojawia się skrótowy opis informacji, które wybraliśmy na formularzu Powtarzanie. Przykładowe uzupełnienie formularza można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu.

 

5.3 Trening w kalendarzu

Po dodaniu treningu nasz kalendarz zapełni się wydarzeniami treningowymi i już nie zapomnimy co mamy robić. :-)

Minusem takiego rozwiązania jest zaciemnienie naszego kalendarza w którym treningi i zaplanowane zlewają się. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie kalendarza biegi i umieszczanie w nim zaplanowanych zawodów biegowych oraz utworzenie drugiego kalendarza treningi i wstawienie do niego treningów. Sposób dodawania nowego kalendarza został opisany w punkcji poniżej, zapraszam do dalszej lektury.

6. Tworzenie nowego kalendarza


6.1 Opcja tworzenie nowego kalendarza

W menu Moje kalendarze znajdującego się z lewej strony ekranu  lewym klawiszem myszy przyciskamy strzałkę w kwadracie znajdującą się z prawej strony napisu "Moje kalendarze", powinno nam się pojawić menu pokazane na zrzucie poniżej z którego wybieramy opcję: Utwórz nowy kalendarz.


6.2 Formularz dodawania nowego kalendarza

Po wykonaniu wcześniejszego kroku powinien nam się pojawić formularz dodawania nowego kalendarza jak na zrzucie ekranu poniżej. Wpisujemy nazwę kalendarza, zostawiamy domyślne opcje i wciskamy przycisk Utwórz kalendarz.


Po powrocie do głównego kalendarza w menu Moje kalendarze po lewej stronie ekranu powinniśmy zobaczyć nowy kalendarz o nazwie treningi:

6.3 Przypisanie istniejącego wydarzenia do nowego kalendarza

Możemy teraz wejść w trening klikając w dowolny dzień na który mamy zaplanowany trening i w podstawowym formularzu edycji wydarzenia wybrać kalendarz, który dodaliśmy.


Możemy też poprzez opcję Edytuj wydarzenie przejść do pełnego formularza wydarzenia i  na nim wybrać kalendarz tak jak poniżej.


Po poprawnym dokonaniu zmiany w kalendarzu głównym zobaczymy nasze treningi w domyślnym kolorze naszego nowego kalendarza (chyba, że wybraliśmy inny kolor dla wydarzenia).



6.4 Zmiana widoczności kalendarza

Jeśli chcemy na chwilę ukryć nasze treningi i zobaczyć kalendarz z zawodami w menu Moje kalendarze klikamy na nazwie naszego kalendarza. Jedno kliknięcie powoduje schowanie wydarzeń a drugie kliknięcie wyświetlenie.



Mam nadzieję, że wszystko jest jasne powodzenia w tworzeniu i uzupełnianiu własnych kalendarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz