sobota, 7 listopada 2015

Udostępnianie kalendarza

Tutorial opisuje metody udostępniania Kalendarza z Gmaila dla jednej lub kilku osób i/albo publicznie dla wszystkich osób w Internecie.

1. Udostępnianie kalendarza dla jednej osoby

 

1.1 Ogólnie

Do kalendarza wchodzimy w sposób opisany w poprzednim tutorialu. Z menu Moje kalendarze znajdującego się po lewej stronie ekranu wybieramy kalendarz, który chcielibyśmy udostępnić.

Z prawej strony nazwy kalendarza klikamy prawym klawiszem myszy (PKM) na strzałce żeby rozwinąć menu. Z menu wybieramy opcję Udostępnij ten kalendarz


Powinny się nam pojawić szczegółowe opcje udostępniania tak jak na poniższym zrzucie ekranu.


1.2 Podstawowy podgląd statusu danej osoby

Jest to podstawowa opcja umożliwiająca udostępnienie kalendarza w najbardziej minimalistyczny sposób tzn. osoba, której udostępniamy kalendarz będzie widziała tylko nasz status czy jesteśmy wolni czy zajęci. To tak jak w przypadku gdy mężczyzna spotyka kobietę, spogląda na lewą rękę czy ma obrączkę, jeśli ma obrączkę to jest zajęta, a jeśli nie ma to jest wolna. :-)

!!! Bardzo ważna informacja. w ten sposób możemy udostępnić kalendarz osobom, które posiadają konto na Gmailu, jeśli podamy inne konto cała procedura opisana poniżej po prostu nie zadziała.

Po prawidłowym wpisaniu adresu email osoby, której chcemy udostępnić kalendarz, wybieramy opcję znajdującą się najniżej o nazwie: widzi wyłącznie stan Wolny/Zajęty (bez szczegółów). Następnie klikamy przycisk Dodaj osobę


Nowo dodana osoba pojawi się na liście z uprawnieniami. Aby zmiany były widoczne pamiętajmy o wciśnięciu przycisku Zapisz.


Osoba, której udostępniliśmy nasz kalendarz powinna zobaczyć na swojej skrzynce pocztowej podobny mail jak na poniższym zrzucie ekranu. Klikając w link Wyświetl swój kalendarz może zobaczyć nasz udostępniony kalendarz na swoim kalendarzu.


W Kalendarzu na Gmailu po lewej stronie w menu Inne kalendarze pojawił się udostępniony kalendarz o nazwie Aneta Kuczkowska. Co ciekawe w miejscach normalnych wydarzeń widzimy tylko nazwę zajęty(a). Jeżeli klikniemy w szczegóły wydarzenia pojawi się informacja w jakich godzinach dana osoba jest zajęta.


1.3 Szczegółowy podgląd wydarzeń

Jeśli chcemy, żeby osoba, której udostępniamy kalendarz widziała szczegóły wydarzenia tzn. nazwę, opis, miejsce to w ustawieniach uprawnień wybieramy opcję: może wyświetlać szczegóły wydarzeń. Ponieważ osoba została wcześniej dodana to celem zatwierdzenia zmian wybieramy opcję Zapisz.


Osoba, której udostępniliśmy kalendarz powinna otrzymać maila o podobnej treści:

 Jak widać teraz w udostępnionym kalendarzu pojawiło się znacznie więcej szczegółów.


1.4 Edycja wydarzeń

Jeśli chcemy żeby osoba, której udostępniamy kalendarz miała możliwość edytowania wydarzeń to w ustawieniach uprawnień wybieramy opcję: może zmieniać wydarzenia. Ponieważ osoba została wcześniej dodana to celem zatwierdzenia zmian wybieramy opcję Zapisz.


Osoba, której udostępniliśmy kalendarz powinna otrzymać maila o podobnej treści: 


W kalendarzu u osoby, która chce edytować nasz kalendarz należy wejść w wydarzenie np. bieg oraz kliknąć na link Więcej szczegółów


Pojawia się formularz z możliwością edycji w którym możemy zapisać wprowadzone zmiany.


1.5 Zarządzanie udostępnianiem

Jeżeli mamy 100% zaufania do osoby, której chcemy udostępnić kalendarz to wybieramy opcję może wprowadzać zmiany oraz zarządzań udostępnianiem i wtedy wybrana osoba może robić to samo na kalendarzu co my czyli dodawać, usuwać, edytować wydarzenia oraz zarządzać uprawnieniami udostępniania kalendarza.


Osoba, której udostępniliśmy kalendarz powinna otrzymać maila o podobnej treści:

 Przed wybraniem tej opcji, przy wyborze mniejszych uprawnień osoba, której udostępniliśmy kalendarz widziała go w Inne kalendarze i miała dostęp do mniejszej liczby opcji w menu Kalendarza.


Po zastosowaniu opisywanej w tym punkcie opcji osoba, której udostępniliśmy kalendarz będzie go widziała w menu Moje kalendarze i uzyska dostęp do takich opcji jak: Ustawienia kalendarza, Kosz, Utwórz wydarzenie w tym kalendarzu.



 Po wybraniu opcji Udostępnij ten kalendarz osoba, której udostępniliśmy kalendarz może robić to samo co my z naszym kalendarzem a nawet może nam zabrać jakiekolwiek uprawnienia do niego tak więc bądźmy bardzo ostrożni z tą opcją.


2. Udostępnianie kalendarza publicznie

Jeśli chcemy udostępnić nasz kalendarz publicznie wchodzimy do opcji udostępniania kalendarza tak jak zostało to opisane w punkcie 1.1 a następnie zaznaczamy opcję Udostępnij ten kalendarz publicznie. Po zaznaczeniu tej opcji pojawi nam się komunikat ostrzegający o skutkach naszej decyzji za zapytaniem czy jesteśmy pewni, oczywiście odpowiadamy tak. Należy mieć świadomość, że każdy użytkownik internetu będzie widział gdzie i kiedy wybieramy się na biegi, więc jeśli jesteśmy osobą publiczną i cenimy swoją prywatność albo z różnych względów bezpieczeństwa jesteśmy narażani na kontakt z niepożądanymi osobami to nie korzystajmy z tej opcji. Ja w poniższym przykładzie udostępniam dane o moim kalendarzu biegów, są to informacje publicznie dostępne, widoczne na różnych listach startowych.


2.1 Ogólne opcje udostępniania kalendarza

Z menu Moje kalendarze znajdującego się po lewej stronie ekranu wybieramy kalendarz, który chcielibyśmy udostępnić.

Z prawej strony nazwy kalendarza klikamy prawym klawiszem myszy (PKM) na strzałce żeby rozwinąć menu. Z menu wybieramy opcję Ustawienia kalendarza.

  
Szczegóły kalendarza mają następujące opcje:


2.1.1 Nazwa kalendarza

Jest to nazwa kalendarza, która pojawia się w naszym menu oraz w miejscach, gdzie kalendarz został udostępniony.

2.1.2 Właściciel kalendarza

Jest to opcja nieedytowalna, jeśli jesteśmy twórcą kalendarza pojawia się tutaj nasz adres e-mail (z konta na Gmailu, ponieważ możemy mieć więcej adresów mailowych).

2.1.3 Opis

Jest to opis kalendarza jaki pojawi się w publicznych wynikach wyszukiwania.

2.1.4 Lokalizacja

W tym miejscu pojawia się nasza lokalizacja, możemy tutaj ogólnie wpisać nasze miejsce zamieszkania np. nazwę miejscowości i opcjonalnie ulicę albo nazwę większej miejscowości z którą jesteśmy związani. Ja jestem za pozostawianiem tej opcji pustej, chyba że chcemy oferować wspólny transport innym biegaczom wtedy będą widzieli gdzie i kiedy skąd dokąd jedziemy.

2.1.5 Strefa czasowa kalendarza

Podstawowa strefa czasowa dla osób mieszkających w Polsce to (GMT+01:00) Warszawa i polecam zostawienie tej opcji lub wybranie innego państwa w którym mieszkamy.

2.1.6 Osadź ten kalendarz

Jest to opcja umożliwiająca osadzenie kalendarza na stronie, wystarczy skopiować kod z okienka znajdującego się po prawej stronie i wkleić na naszej stronie internetowej. Dostosowanie kalendarza i szerszy opis znajduje się w punkcie: 2.2.

2.1.7 Adres kalendarza

Jest to opcja umożliwiająca uzyskanie linku do naszego kalendarza, który możemy przesłać przez maila, bądź umieścić na stronie internetowej. Szerszy opis znajduje się w punkcie 2.3.


2.1.8 Adres prywatny

Google radzi żeby nie korzystać z tego adresu i nie udostępniać go nikomu tak więc stosujmy się do ich zaleceń.

2.1.9 Eksportowanie kalendarza

Opcja eksportowania kalendarza umożliwia zrobienie kopii całego kalendarza. Zawartość wszystkich wydarzeń z kalendarza możemy umieścić w pliku na dysku i następnie zaimportować czyli przywrócić z powrotem. Jeśli udostępniamy kalendarz osobom, których nie jesteśmy pewni a mają uprawnienia edycji wydarzeń to warto wyeksportować kalendarz żeby nie stracić potrzebnych danych.

2.1.10 Usuwanie kalendarza

Opcja usuwa wszystkie wydarzenia z kalendarza, kalendarz zostaje pusty. :-)

2.2 Miniaturowy kalendarz na stronie internetowej


W Osadź ten kalendarz, z prawej strony na niebiesko znajduje się opcja Dostosuj kolor, rozmiar i inne opcje, klikamy w nią i przechodzimy do szczegółów udostępniania kalendarza.


W szczegółach udostępniania znajdują się następujące opcje:

2.2.1 Tytuł kalendarza

Jest to tytuł, który pojawi się w miejsce naszego tytułu kalendarza, jeśli pozostawimy pusty to będzie wyświetlany tytuł naszego kalendarza (nie trzeba powielać wpisywania nazwy).

2.2.2 Pokaż

Umożliwia pokazywanie albo ukrywanie następujących części kalendarza
  • Tytuł - w naszym przykładzie biegi
  • Przyciski nawigacyjne - strzałki lewo, prawo służące do przechodzenia między widokami
  • Data - w widoku miesiąca pokazuje miesiąc oraz rok, w widoku tygodnia podział na tygodnie, po kliknięcię w datę użytkownik może wybrać dowolny dzień na którym kalendarz ma się ustawić.
  • Ikona Drukuj
  • Karty - można wyświetlić karty widoków Tydzień, Miesiąc, Plan dnia
  • Lista kalendarzy - jeśli wyświetlamy kilka kalendarzy jednocześnie możemy zaznaczyć tą opcję aby użytkownik miał możliwość wyświetlania wybranych kalendarzy
  • Strefa czasowa - pokazuje strefę czasową

2.2.3 Widok domyślny

Ustawienie domyślnego widoku kalendarza pomiędzy: Tydzień, Miesiąc, Plan dnia.

2.2.4 Rozmiar kalendarza

Wymiary kalendarza jakie chcemy mieć na stronie możemy ustawić korzystając z dwóch opcji:
  • Szerokość - podawana w pikselach
  • Wysokość - podawana w pikselach

2.2.5 Pierwszy dzień tygodnia

Możemy ustawić, który dzień tygodnia będzie ustawiany jako pierwszy z lewej strony kalendarza. Do wyboru mamy: Niedziela, Poniedziałek, Sobota.

2.2.6 Język

Opcja umożliwiająca wybór języka dla wyświetlanego kalendarza. Zmianie ulegają nazwy dni tygodnia, miesięcy oraz zakładek.

2.2.7 Kolor tła

Możemy wybrać kolor tła dla kalendarza, domyślny kolor to biały i dobrze się sprawdza.

2.2.8 Obramowanie?

Jeżeli zaznaczymy tą opcję kalendarz będzie wyświetlony z obramowaniem.
 

2.2.9 Kalendarze do wyświetlenia

Możemy zaznaczyć, które kalendarze mają zostać wyświetlone w naszym udostępnianym kalendarzu. W naszym przykładzie został wybrany kalendarz Biegi oraz Treningi:


  
!!! Uwaga aby umieścić kalendarz na stronie internetowej najlepiej przekazać ten wygenerowany kod webmasterowi z zaznaczeniem w którym miejscu chcielibyśmy go widzieć. Jest bardzo wiele rozbudowanych stron, opartych na gotowych szablonach, gdzie umieszczenie kalendarza wymaga pewnych umiejętności żeby nie popsuć nic na stronie.

Umieściłam kalendarz na moim blogu o bieganiu: naturalniebiegam.blogspot.com i wygląda on następująco:


2.3 Link do kalendarza

Aby umieścić link do kalendarza korzystamy z opcji: Adres kalendarza. Z prawej strony są trzy przyciski: XML, ICAL, HTML, przyciskamy HTML tak jak na zrzucie ekranu poniżej.


Powinniśmy zobaczyć okno Adres kalendarza z naszym podkreślonym, niebieskim linkiem.


Gdy klikniemy link to w nowym oknie przeglądarki zobaczymy nasz kalendarz tak jak będą go widzieli inni użytkownicy. Teraz wystarczy tylko skopiować ten link (adres zaznaczony na niebiesko) i możemy go umieścić na stronie internetowej, przesłać przez komunikator albo maila lub w inny sposób dostarczyć użytkownikom.

Powodzenia w tworzeniu i udostępnianiu własnych kalendarzy!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz